Mikulášská nadílka
Tipy "jak",  Tipy a Informace

Jak potěšit blízké na Mikuláše?

Blíží se Mikuláš a možná si lámete hlavu nad tím, jak potěšit své blízké vhodným drobným dárkem a přitom tak, abyste neobdarovali jen sladkými „nesmysly“.

V dřívějších dobách byly obsahem dárkového balíčku především ovoce, ořechy, a nebo to uhlí no, pokud dotyčného přímo čert nestrčil do pytle 😀

Mám pro Vás pár tipů, čím na Mikuláše potěšit (zejména teda z tradičně potravinových dárků) a přitom to vše pojmout tak nějak lépe s ohledem na zdravý životní styl.

Mikulášská nadílka

Pro děti

 • Ovoce: ovoce je skvělou volbou a můžete vybírat samozřejmě ze široké škály toho čerstvého, ale vím, že často saháme i po tom sušeném. Na co si dát u takového ovoce pozor? Určitě je fajn, aby neobsahovalo další přidané cukry, nebylo obalené v dalších sladkých polevách nejrůznějších barev a také je fajn dívat se, jestli neobsahuje siřičitany. Skvělou volbou je také např. lyofilizované ovoce (tedy ovoce sušené mrazem).
 • Ořechy: taktéž super varianta. Nabídka je široká, ale je zase fajn podívat se na kvalitu a dát si pozor na to, aby nebylo plesnivé. Pokud chceme udělat „lepší variantu“ jak ořechů, tak ovoce, můžeme je doma např. namočit v roztopené hořké čokoládě. Tak aspoň víme, co přesně v dárku máme.
 • Ořechové krémy: opět krásný a výživný dárek. Určitě bych si dala pozor na přidané cukry a volila raději ty jednodruhové varianty, případně varianty s jasným složením.
 • Čokoláda: tady bych určitě volila vysokoprocentní a kvalitni variantu, ze které můžete vytvořit např. i domáci bonbonieru jednoduchým roztavením čokolády a využitím silikonových tvořítek na led různých tvarů. Do bonbonů můžete přidat např. ořechový krém nebo nějaký kousek sušeného ovoce či domácí marmeládu. Potom stačí dát bonbonky do chladu, jak ztuhnou, tak je vyloupat a zabalit do ozdobného sáčku s mašlí.
 • Slané krekry: někdo není přímo na sladké a pro takového člověka mohou být skvělé slané krekry ze semínek. Zase bych se dívala na složení a volila např. raw varianty nebo takové, kde je uvedeno jasné složení bez zbytečných ztužených tuků
 • Domácí müsli – skvělá volba na snídani nebo svačinu. Dejte ho do hezké skleničky a máte tak výborný vlastnoručně vyrobený dárek, který potěší nejen děti. Recept na jednoduché zapékané müsli, které zvládne i kuchař amatér, mám ve svém e-booku s recepty.
 • Adventní kalendář: pokud jste ještě nestihli vytvořit adventní kalendář, je Mikuláš určitě ještě příležitostí, jak toto dohnat. Různé sáčky a pytlíčky i s čísly je možné koupit jak v dorgeriích, tak i ve větších supermarketech a obsahově je můžete naplnit právě např. drobnými hračkami podporujícími tvořivost, ponožkami nebo právě „zdravými mlsy“

Pro partnerku či partnera

Občas chceme potěšit i ty větší děti, žejo 🙂 Tady je tedy pár jednoduchých tipů nad rámec těch pro děti, které je ale taky určitě možné využít. Věřím, že takový ořechová krém potěší nejednoho dospělého .)

 • Sýry: skvělá volba pro ty, co si opravdu nepotrpí na sladké. Je fajn vybrat několik druhů a vytvořit třeba dárkový košík.
 • Slané krekry, které skvěle mohou doplnit právě sýry
 • Kvalitní víno: pro zimu se hodí samozřejmě červené
 • Doplňky stravy: může se jednat o doplňky ve formě např. proteinu (ochutnávkový balíček), případně vitaminy, které daná osoba potřebuje. Na zimu se doporučuje vitamin D3, vitamin C, případně echinacea, omega3
 • Kvalitní čaj nebo káva: zkuste koupit přímo třeba vánoční příchutě, které v tento čas protějšek určitě ocení a jejich vůně Vás vánočně naladí
 • Aroma olej nebo pěna do koupele: skvělá volba pro relax do zimních měsíců 🙂
 • Smysluplný e-book: pokud sháníte dárek opravdu na poslední chvíli, nebo se Vám nikam nechce, je super volbou koupě e-booku. Z mých mohu nabídnout např. ten Nejen inspirativní recepty všedního dne, kde kromě 88 receptů najdete i užitečné tipy ve výživě a při vaření.

Věřím, že Vám tyto jednoduché tipy pomohou s výběrem. Určitě si ale myslím, že to s dary není nutné přehánět 😉